1. Anasayfa
  2. Back-End

Back-End Developer ve Programlama Dil Seçimi

back-end developer ve programlama dil seçimi

Back-End developer kimdir, ne yapar, hangi programlama dillerini kullanır? Back-End developer için yol gösterici bu yazımda, en popüler programlama dillerini inceleyeceğiz.

Back-End Developer Kimdir?

Back-End developer adından da anlaşılacağı gibi arka yüz geliştiricidir. Python, Asp.Net, C#, C++, Php, Ruby vb. programlama dillerini kullanarak server-side taraflı uygulama geliştiren kişidir.

Arka yüz geliştirici sistemin duyarlı ve hızlı çalışmasını sağlar. Örneğin, web sitesindeki arama çubuğuna yazılan anahtar kelimeye ait alakalı sonuçların listelenmesi veya iletişim formuna tıklayınca ilgili içeriğin mail olarak gönderilmesini sağlayacak kodlamayı yapan kişidir back-end developer. Yani sürekli değişen ve gerçek zamanlı olarak güncellenen, yönetim paneli olan dinamik bir site, back-end developer sayesinde işlevsellik kazanır.

Back-End Developer Ne Yapar?

Front-End developer ön yüzü geliştirdikten sonra her şeyin çalışmasını sağlayan, kullanıcı taraflı doğrudan görünmeyen kodu yazar.

Örneğin, bir front-end developer e-ticaret sitesinde sepete eklenen ürünlerin son ödeme sayfasını oluşturur. Back-End developer ise ödeme sayfasına girilen kredi kartı bilgileriyle API servisleri vasıtasıyla banka veya aracı ödeme kanallarıyla satış işlemini gerçekleştirir.

Back-End developer, front-end developer’a kıyasla daha fazla çalışma zamanına ihtiyaç duyar. Uygulamanın kapsamına ve boyutuna bağlı olarak sistem mimarisini oturtacak algoritmalar üretmek ve sorunları çözmek zaman alacak işlerdir.

back-end developer takımı

İyi bir back-end developer, kütüphanelerin nasıl kullanılacağını, kendi sistemine nasıl bu kütüphaneleri entegre edeceğini, kodlama ve iş mantığının sistemin bakımını kolaylaştıracak şekilde nasıl yapılandırıldığını bilir.

Sizde bir uygulamanın alt yapısını tasarlamaktan, algoritma kurmaktan ve verilerle çalışmaktan hoşlanıyorsanız, muhtemelen bir back-end developer olarak çalışmaktan zevk alırsınız.

Back-End Developer Başlangıç Kılavuzu

Back-End developer’lar tarafından kullanılan teknolojilere ve yazılım dillerine geçmeden önce temel olarak bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

  1. Sunucu, diğer adıyla client-side tarafının ne olduğunu iyi bilmek, farklı türdeki sunucuların çalışma mantığıyla ilgili bilgi sahibi olmak gerekir.
  2. Veritabanının ne olduğunu, hangi alanda hangi tür veritabanı kullanıldığını bilmek gerekir. Farklı programlama dilleri için farklı veritabanları kullanılıyor. Back-end developer için sunucudan sonra diğer önemli olan veritabanı konusunu iyi anlamak gerekir.
  3. HTTP protokolünün ne olduğunu, nasıl çalıştığını, client ve server arasındaki iletişimin nasıl gerçekleştiğini bilmek ve anlamak gerekir.
  4. API(Application Programming Interface)’nin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını bilmek gerekiyor. SOAP(Simple Object Access Protocol) ve REST(Representational State Transfer) servislerini anlamak ve aralarındaki farkları bilmek son derece önemlidir.

Yukarıda bahsettiğim konular kendi içinde dalları olan, kapsamlı önemli detaylara sahip içeriğe sahiptir. İlgili konu başlıklarına giriş ve detaylı bilgi için Google arama sonuçlarından faydalanabilirsiniz. Bu tarz detaylı konuları ilerleyen zamanlarda bende ele alacağım.

Başarılı back-end developer demek, front-end developer kısmındaki HTML, CSS ve JavaScript istemci dillerini bilen kişi demektir yanlış olur. Araştırma yaparken bu tarz tanımlamaya çok sık rastladım. Front-End tarafını bilmeden de başarılı back-end developer olunabiliyor. Ama bir çok kişi gibi bende bir back-end developer’ın, front-end tarafında kullanılan temel istemci dillerini bilmesinin faydalı olacağını, ona maddi ve kariyer yönünden katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Front-End developer hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu makale iyi bir başlangıç olabilir.

Hangi Programlama Dili?

2018 yılı itibariyle en çok hangi programlama dillerinin arandığını istatistiksel verilere dayanarak, back-end developer’ın bu zorlu süreçte bilinçli bir şekilde karar vermesini kolaylaştırılması amacıyla ele alınmış konu başlığıdır.

hangi programlama dili

Yazılım geliştirici, öğreneceği programlama dilinin kariyerine ve maaşına yansıyacağı katkıyı düşünür. Aynı zamanda öğrenmesi kolay ve çalışması keyifli, gelecek vaad eden, bolca iş imkanı olan programlama dili nedir sorusuna sürekli cevap arar. Yazının sonunda cevabı bulmuş olacağını düşünüyorum.

Popülaritesi artarak gelişen programlama dilleri hakkında kısa bir giriş yaptıktan sonra TIOBE Company tarafından geliştirilen ve ayda bir güncellenen TIOBE endeksine göre istatistiksel verileri, Indeed istihdam arama motorundan ortalama maaş durumlarını ve son 5 yılın Google Trends verilerini paylaşacağım.

Python

TIOBE tarafından yayınlanan verilere göre, 2018 yılının en popüler programlama dili Python olarak gösterildi. Python’ın 2018 yılında yaklaşık 5.000 iş ilanıyla popülaritesinin arttığı tespit edildi.

Python, okunması ve anlaşılması kolay bir dildir. Google, NASA, Wikipedia gibi büyük markalar tarafından da kullanılıyor olması ve Reddit’in Python diliyle yazılmış olması Python dilinin popüler olmasında önemli katkı sağlamıştır. Django ve Flask web framework yapıları sayesinde daha da popüler bir hal alıyor.

Yapay zeka, makine öğrenmesi, veri madenciliği, tahmine dayalı analitik gibi gelişen teknolojilerdeki artışla birlikte, Python diline tam anlamda hakim olan uzmanlar çok fazla talep görmektedirler.

2018 stack overflow verilerine göre, en çok aranan diller analizinde ilk sırada Python var.

United States: Python geliştiricilerin ortalama yıllık maaşı $116K. Aylık $9.6K ediyor.

python google trends 5 yıllık
Python 5 yıllık Google Trends raporu.

JavaScript

JavaScript, hem client hem de server taraflı iki alanda uygulama geliştirme potansiyeline sahip programlama dilidir.

Client tabanlı React.js, Angular.js, Vue.js, Ember.js, Backbone.js ile uygulama geliştirme yaparken, Node.js ile server-side taraflı uygulamalar geliştirebilirsiniz JavaScript programlama dili sayesinde.

JavaScript diliyle dolaylı olarak HTML ve CSS entegreli web sayfaları yapmanız ve React Native ve Apache Cordova gibi araçlar sayesinde mobil uygulamalar geliştirmeniz mümkün.

United States: JavaScript geliştiricilerin ortalama yıllık maaşı $110K. Aylık $9.2K ediyor.

javascript google trends 5 yıllık
JavaScript 5 yıllık Google Trends raporu.

Java

Java, dünya çapında milyarlarca cihaz, milyonlarca geliştirici tarafından kullanılan, Fortune 500 şirketlerinin %90'ının yoğunlukla back-end tarafında kullandığı tartışmasız en popüler dildir.

Basit ve okunabilir bir dil olduğundan, yeni başlayanlar için iyi bir seçim olduğu konusunda hemfikirim. Dünyanın her yerinde çok fazla Java programlama alanında iş pozisyonu mevcut olduğundan, iş bulabilir miyim düşüncesinde olmayacağınız tek programlama dilidir Java.

United States: Java geliştiricilerin ortalama yıllık maaşı $102K. Aylık $8.5K ediyor.

java google trends 5 yıllık
Java 5 yıllık Google Trends raporu.

C++

C++, C programlama dilinin eksikliklerini gidermek için geliştirilmiş nesne tabanlı programlama dilidir. C programlama diline göre daha iyi veri güvenliği sağlar.

Söz dizimi karmaşıktır ve yeni başlayanlar için öğrenme seviyesi zordur.

United States: Java geliştiricilerin ortalama yıllık maaşı $115K. Aylık $9.6K ediyor.

c++ google trends 5 yıllık
C++ 5 yıllık Google Trends raporu.

Back-End tarafında yeniyseniz yukarıdaki dillerden herhangi biriyle başlayıp, diğer dilleride zamanla öğrenebilirsiniz. Ancak öncelikli olarak hedeflerinize uygun dil ile başlamanız önemlidir.

Front-End ve Back-End alanları kafanızda tam olarak netlik kazanmadıysa, Front-End Developer Olmak İçin Gerekenler konulu yazımı okuyabilirsiniz.